Które musi poznać każdy nie zależnie czy uprawia jakiś sport  czy nie.

 

W dzisiejszych czasach dieta kojarzy nam sie z restrykcyjnym zmienianiem sposobu odżywiania, przez tzw "głodówki", nie jedzenie tego co lubimy na rzecz tego co musimy jeść by schudnąć ? Czy na tym ma polegac nasza dieta?

Często spozywajac posiłki nie mamy pojecia co w nich jest i jaką rolę ma spełnić dla organizmu. Niestety w tym artykułe nie bede sie skupiał na tłumaczeniu czym sa białka weglowodany i tłuszcze bo to znajdziecie w kolejnych artykułach na ten temat. Chciałbym aby każdy z was zanim dostosuje swoją dietę pod kulturystykę zapoznał się z podstawami odżywiania, które są punktem wyjsća do róznych diet, które pomogą wam osiagnąc wymarzony cel. Chciałbym się skupic na tym jak sie odzywiać, czemu tak jesc i podopowiem parę podstawowych zasadach odnośnie odżywiania.

Zacznijmy od 10 podstawowych zasadach  :

1. Od 2 do 3 litrów wody dziennie (woda podstawowym składnikiem organizmu bez wody w organizmie ludzkim nie byłyby w stanie wytworzyc sie podstawowe przemiany fizjologiczne).
2. Unikać nie potrzebnych cukrów  (unikac słodkości poniewaz podnoszą poziom insuliny przez co organizm dostaje zastrzyku energii. Później zaś jesli nie wykorzysta tej energii podczas wysiłku, przekształci się w tkankę tłuszczową tzw "Puste kalorie").
3. Unikaj fast foodów jak wiadomo fast foody to nic innego jak nie zdrowe zapychacze które nie przynosza żadnych dobrych rezultatów dla naszego orgaznimu a posiadają ogromne ilości niezdrowych tłuszczy trans.
4. Jedź więcej spożywając  mniejsze porcje (organizm ludzki jest jak dobrze skonstruwana maszyna potrzebuje zastrzyku energii co jakis czas aby odpowiednio mógł funkcjonowac poprzez jedzenie np 5 posiłków dziennie w mniejszych porcjach, podwyzszamy metabolizm organizmu przez co orgaznim nie chodzi nadwyraz "nazarty" a otrzymuje to czego potrzebuje co jakis czas i jest to dla niego duzo lepsze niż 3 posiłki syte których nie jest w stanie przetworzyc a to bardzo często powoduje odkładanie się tłuszczu).
5.  Ilośc kalorii jakie niesie ze soba spozywanie posiłków ( Weglowodany 1g = 4kcal, Białka 1g = 4kcal Tłuszcze = 9kcal)
6. Staraj sie jesc zbilansowane posiłki (idealne proporcje między składnikami 50-60 % - weglowodany, 25-30% - białka,10-12% -  tłuszcze, proporcje między poszczególnymi składnikami moga się zmieniac na rzecz sportu jaki uprawiamy).
7. Uprawiaj wysiłek fizyczny (dziwicie sie pewnie czemu pisze o tym w zasadach diety i odzywiania, niestety dieta trening regeneracja to jedne z  wielu elementów które łaczą się w jedna składowa jaka jest nie watpliwie Zdrowie).
8. Dieta nie watpliwie łączy się ze zmiana trybu zycia, nie zapominajmy o tym komponujac ją.
9. Jedz warzywa i owoce.
10. Nie kieruj sie jedząc tylko smakiem pamiętaj o wartosciach odżywczych witaminach i minerałach.


Na kolejnych elementach składowych diety skupię sie w kolejnych artykułach. Podam wtedy już konkretne wiadomości przydatne dla każdego fana "żelaznego sportu"