Zasada przeplatanych serii – ideą tej metody jest możliwość ćwiczenia małej, wolniej rozwijającej się grupy mięśniowej łącznie z dużą, odległą grupą, bez żadnego uszczerbku dla tej ostatniej.

 

Zaletą takiego treningu jest zwiększenie intensywności, stymulacja rozwoju mięśni słabszych i jednoczesne skrócenie czasu jednostki treningowej, gdyż nie trzeba już ćwiczyć brzucha osobno.
 
Zasada ta jest rozwiniętą formą zasady priorytetu mięśniowego. Stosując priorytet, na początku każdego treningu ćwiczy się duże lub wolniej rozwijające się grupy mięśniowe. Zwykle są to te same grupy mięśniowe, które wymagają największego wydatku energetycznego ze strony organizmu. Trenując je na początku, koncentrujemy się na najważniejszych – z punktu widzenia doskonałości sylwetki – grupach mięśniowych, typu grzbiet, klatka, nogi, barki.
 
Stosując zasadę przeplatanych serii, po prostu „wplatamy” ćwiczenie mniejszych, wolniej rozwijających się grup mięśniowych pomiędzy serie ćwiczeń na duże grupy mięśniowe.
 
Grupami dobrze nadającymi się do wplatania są łydki, kark, brzuch, mięsień kapturowy, przedramiona. Są to mniejsze grupy mięśniowe, bardzo gęsto umięśnione, a przez to wolniejsze do rozwoju. Pomimo to, nie wymagają one zwykle wielkich nakładów energetycznych w trakcie treningu.
 
Załóżmy, że aktualnie ćwiczycie uda, jako główną grupę mięśniową, a chcielibyście również ćwiczyć słabiej rozwinięte przedramiona, to w praktyce metoda przeplatanych serii, mogłaby wyglądać następująco:
Wykonajcie serie przysiadów, teraz zamiast przerwy przed następną serią przysiadów, chwyćcie sztangę i wykonajcie serię zginania nadgarstków na przedramiona. W ten sposób możecie wykonać 5 serii przysiadów i 5 serii zginania nadgarstków . Ponieważ przedramiona sa tak znacznie oddalone od ud, przeplatanie serii obu grup mięśniowych w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na Wasz trening nóg.
 
Kontynuując trening nóg , przejdźcie do następnego ćwiczenia, wyprostów nóg na maszynie, przeplatając serie tego ćwiczenia seriami innego ćwiczenia na przedramiona, itd.
 
Kończąc trening, nie tylko wykonacie cały swój program ćwiczeń na uda, ale także przećwiczycie przedramiona i nie będziecie już musieli trenować ich oddzielnie innego dnia, przez to usprawnicie trening na wolniej rozwijające się mięśnie. W dodatku nasz trening będzie bardziej intensywny, niż dotychczas.
 
W podobny sposób łączymy inne zestawy treningowe, np. plecy – brzuch. Trening brzucha jest tutaj serią wplecioną, którą przeprowadza się podczas przerwy między seriami ćwiczeń na plecy.
 
Metodę przeplatanych serii nie powinniście stale stosować w Waszym programie treningowym, a tylko wtedy, gdy bardzo zależy Wam aby podciągnąć w rozwoju jedną ze słabszych grup mięśniowych.
 
Niech będzie z Wami siła i honor !