Sekrety potężnych pleców.

Ogromne plecy to niewątpliwie duży powód do dumy. Nadają one wielkości i szerokości całej sylwetce i sa one podstawowym kryterium oceny sędziowskiej na zawodach. Jednak potężne plecy nie tak łatwo wytrenować. Potrzeba bardzo ciężkiego treningu i wielu lat spędzonych na siłowni. Wielkimi plecami mogą pochwalić się tacy zawodnicy jak Ronnie Coleman, Dorian Yates, Joel Stubbs, Branch Warren. Nie można tez przegapić Willa"Word" Harrisa.

Will jest z natury bardzo skromnym , cichym ale bardzo wyluzowany. Ma 42 lata, 175 cm wzrostu i wazy ok 108 kg na zawodach. Kartę Pro zdobył w 2004 roku.

Swoje treningi rozpoczał w wieku zaledwie 11 lat. Jednak nie poddał się typowemu myśleniu nastolatków i nie trenował tylko "plażowe" części ciała. Od początku nastawił się na rozwój całego ciała a najwięcej czasu spędzał na trening tak nie popularnych części ciała jak plecy i nogi. To one dawały mu przewagę na rywalami gdy grał w szkole średniej w futbol amerykański. W latach 80 zaczął chodzić do Gold's Gym  w Los Angeles  gdzie kręcony był film "Pumping Iron" Tam z zachwytem podglądał takich zawodników jak Arnold, Lou Ferrigno, czy Robby Robinsona. Od każdego zaczerpnął jakąś wiedzę, aby po latach stać się zawodowcem.

Sekrety treningu pleców:
Will stosuje podstawowe ćwiczenia na rozwój pleców ale uważa, że nie potrzeba do tego martwego ciągu. Nie uwaza on, że bez tego ćwiczenia nie można zbudować wielkich pleców. Uważa on, że martwy ciąg oddziałowuje tylko na prostowniki pleców i niepotrzebnie poszerza biodra co zawsze jest nie korzystne dla estetyki naszej sylwetki.Will Harris trenuje plecy używając bardzo różnorodnych ściągań z dołu, góry i dołu. Najważniejsza jest różnorodność to "klucz" do wielkich pleców. Atakuj je pod różnym kątem.


Trening pleców Will'a Harris'a
- Podciąganie z podpora (rozgrzewka) 2x20 powt.
- Podciąganie 4x12-15 powt.
- Wiosłowanie ze sztanga 4x12-15 powt.
- Ściąganie linki wyciągu górnego 4x12-15 powt.
- Ściąganie linki wyciągu dolnego siedząc 4x12-15 powt.
- wyprosty pleców 4x20 powt.


Will Harris zagrał małą role w filmie "Be Cool" z Johnem Travoltą.

Osiagnięcia:
2008 IFBB Iron Man Pro - 11 miejsce
2007 IFBB Olympia - 15 miejsce
2007 IFBB Europa Super Show - 2nd
2007 IFBB Colorado Pro/Am Classic Bodybuilding And Figure Contest - 13 miejsce
2005 IFBB Toronto Pro - 17 miejsce
2005 IFBB New York Pro - NPStrona Will'a
http://www.willharrisvideo.com/

Małe porównanie: