Fenomen, który mógł zdominować scenę kulturystyczną na długie lat.

 

Victor Richards (urodzony 1964 roku), to fenomen lat 80-tych i początku lat 90-tych. Posiadał ogromną muskulaturę, którą nawet dzisiejsi kulturyści nie wnoszą na scenę. Był gigantem wśród największych, miał niesamowitą genetykę. Victor mierzył 178 cm wzrostu, poza sezonem jego waga sięgała 168 kg, w sezonie 150 kg. Jego obwód ramienia wynosił 66 cm, obwód uda 94 cm, obwód klatki piersiowej 170 cm, talia 91 cm. Victor przy tej wadze zachował bardzo estetyczną sylwetkę, symetrycznie zbudowaną.
 
Victor_Richards1.jpg
 
Jego starty są bardzo skromne, zaledwie pojawił się w całej swojej karierze w 5 zawodach, wygrywając praktycznie wszystkie:
 
1982 American Cup - 2 miejsce
1983 Teen Los Angeles - 1 miejsce
1984 California Gold Cup Classic - 1 miejsce
1989 Mr. Barbados - 1 miejsce
1992 Nigerian Championships - Overall, 1 miejsce
 
Victor_Richards5.jpg
 
Victor nie wpełni zrealizował się zawodowo, ponieważ biznes kulturystyczny w jakim wtedy szedł, nie współgrał z jego filozofią. Drugą rzeczą było to, że Victor nigdy kulturystyki nie traktował poważnie. Odkąd zauważyli jego potencjał sponsorzy i promotorzy, zawsze mówiono mu, że może w tym sporcie osiągnąć wszystko i pokonać każdego, był duży nacisk na jego występy w zawodach i rywalizację, a także na zarabianie pieniędzy. Musiał wejść w mechanizmy rządzące marketingiem. Jednak dla Victor'a, to nie było motywacją. Bardziej kulturystyka była dla niego połączeniem umysłu, ciała i ducha. Trenował dla siebie i nie chciał się z tym zbytnio odnosić. Wiadomo, jeździł na pokazy, targi i seminaria, ale jak na to co ze sobą prezentował było to bardzo skromne. 
 

 
Victor Richards rozpoczął treningi w wieku 15 lat i już ważył 95 kg. Trenował w siłowni Gold's Gym w Venice w Kalifornii. Po 8 miesiąc treningu ważył już 102 kg. Na jego pierwszych zawodach, zwyciężył w nim tylko legendarny Rich Gaspari. W wieku 19 lat ważył 112 kg. Na zawodach wzbudzał wielki podziw u rywali i kibiców. Wtedy też Victor zauważył, że kulturystyka jest skorumpowana i coraz bardziej nastawiona na biznes. I właśnie te wydarzenia spowodowały, że już jako dojrzały kulturysta obrał własną drogę.
 
Victor_Richards6.jpg
 
Inne źródła mówią, że był mocno skłócony z największą federacją IFBB i po prostu ograniczył swoje występy do minimum. Można też rzec, że po prostu te ogromne wymiary, które prezentował nie pasowały do lat 80-tych. Był za duży. Bracia Weider kierujący wtedy International Federation of BodyBuilders nie chcieli, żeby kulturystyka za szybko ewoluowała w ogromne rozmiary. To by zapoczątkowało nowy trend - trend gigantów.
 
Victor_Richards2.jpg
 
 
Victor_Richards4.jpg
 
 
Victor_Richards8.jpg
 
 
Victor_Richards9.jpg
 
 
Victor_Richards10.jpg