Człowiek, który rozsławił kulturystykę na całym świecie.

Wymiary:
Urodzony: 1926 (zmarł w 2000 roku)
Wzrost – 182,5 cm
Waga: 98 kg - 107
Kraj: USA
Obwód bicepsa: 46 cm
Klatka piersiowa: 132 cm
Talia: 74 cm
Udo – 69 cm
Łydka i kark po – 47 cm


Przebieg kariery:

21.12.1946 - I miejsce na Mr. Pacific Coast
24.05.1947 - I miejsce na Mr. Pacific Coast
29.06.1947 - I miejsce na Mr. America
13.03.1948 - II miejsce na Pro Mr. America
13.08.1948 - II miejsce na Mr. Universe
16.08.1948 - I miejsce na Mr. World
26.03.1949 - III miejsce na Mr. USA
24.06.1950 - I miejsce na NABBA Mr. Universe
Steve Lester Reves urodził się 21 stycznia 1926 roku w Glasgow w stanie Montana. Bardzo wcześnie stracił ojca, który zginął na farmie przebity widłami. Wychowywała go tylko matka. Lata 30-te to okras Wielkiego Kryzysu.  Poszukując chleba Steve z matką przeprowadzili się do Oakland w Kalifornii, gdzie w wieku 12 lat zaczął zarabiać rozwożąc gazety na rowerze.

Oakland sąsiadowało z  Santa Monica, które było dobrze znane w Stanach z piaszczystych i słonecznych plaż. Miejsca te nazwano „rajem kulturystów” lub „Muscle Beach. Plaże często były odwiedzane przez znane gwiazdy filmu oraz przez tłumnie zjeżdżających tam kulturystów, ciężarowców, zapaśników, gimnastyków i zawodników innych dyscyplin sportu

Klimat jaki tam panował bardzo odpowiadał Stevowi. W tym okresie Reeves zainteresował się siłowaniem na rękę i wyspecjalizował się w tym do tego stopnia, że prawie nikt nie mógł go pokonać. Zrobił to dopiero jego przyjaciel, Joe Gambino, który bez większego wysiłku położył na rękę większego od siebie rywala. Steve był w szoku, a gdy Joe wyjawił mu sekret swojej siły - trening z ciężarami.

Steve szybko chwycił bakcyla i w wieku 16 lat zaczął ćwiczyć kulturystykę z Eddie Yarricksem, kolegą i jego długoletnim partnerem treningowym, po latach czołowym kulturystą USA. Trenowali codziennie przed lekcjami. Steve Reeves w jednym ze swoich późniejszych wywiadów tak wspomina ten okres:

Po roku systematycznych i intensywnych treningów moja waga wzrosła o ponad 13 kg i były to same mięśnie. Stałem się najlepiej zbudowanym uczniem w szkole. Moi rówieśnicy również poczynili duże postępy. To mnie jeszcze bardziej zmobilizowało do treningów. Głównymi kryteriami mojego rozwoju były proporcje, symetria i rzeźba mięśni.

Latem 1944 18-letni Steve roku ważył już 93 kg. W tym samym roku skończył szkołę średnia i został powołany do wojska. Służył podczas II wojny światowej w rejonie Południowego Pacyfiku, gdzie nie przestawał ćwiczyć przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych metod. Gdy zachorował tam na malarię, schudł o 10 kg, a po przeniesieniu do Japonii, został zwolniony z wojska we wrześniu 1946 roku.

Szybko wrócił do formy i  zabrał się ostro za treningi i już po kilku miesiącach wygrał prestiżowe zawody Mr California, a następnie Mr Western America. Pokonując po dogrywce Erica Pedersena.   Zachęcony tymi sukcesami zwiększył intensywność treningów, czego efektem była poprawa umięśnienia.

Następnie pojechał do Los Angeles, by stanąć w pojedynku z zawodowcami w konkursie Pro Mr. USA, którego główną nagrodą było 1000 USD i angaż do roli Samsona w filmie "Samson i Dalila". Reevesowi nie udało się wygrać i zajął II miejsce, ale za nie byle kim, bo wyprzedził go Clancy Ross. jednak ani Clancy ani Steve nie zagrali w tym filmie, a reżyser tego filmu uznał Steve'a za zbyt mocno umięśnionego jak na Samsona.

Steve stawał się gwiazdą światowej kulturystyki. 1948 r. wziął udział w najważniejszych wówczas zawodach, zorganizowanych w Londynie z okazji Igrzysk Olimpijskich, o tytuł Mr Universum (NABBA), odpowiadający dziś tytułowi Mr Olympia. Był faworytem,wygrał z  Clancy Ross;em ale zdecydowanie przegrał z Johnem Grimkiem, starszym od niego o 16 lat, który do zawodów był znakomicie przygotowany, zarówno pod względem umięśnienia, jak i pozowania, urozmaiconego elementami gimnastycznymi. Steve Reeves po tej porażce pojechał do Paryża na zawody o tytuł Mr World (Amateur Athletic Union – AAU) i wygrał je.

1950 na  Mr Universum zmierzył się z Regiem Parkiem – reprezentantem Wielkiej Brytanii. W finale pierwszy wystąpił Anglik, wysoki i potężnie zbudowany. Klatka piersiowa jak u gladiatora, szerokie barki i doskonale rozwinięte mięśnie nóg, szczególnie łydek.  Publiczność od samego początku widziała w nim zwycięzcę.

Jednak gdy na scenie ukazał się potężny, wysoki, pięknie opalony, lekko uśmiechnięty Steve po sali widowiskowej sali Royal National Hotel przeszedł subtelny szmer publiczności. Był to szmer zachwytu. Na scenie stał mężczyzna o szerokich barkach, z niesamowicie umięśnioną klatką piersiową, wąskich biodrach i ze znakomicie rozwiniętymi mięśniami grzbietu, które nadawały górnej części sylwetki kształt litery V. Mięśnie miał doskonale wyrzeźbione i wyseperowane. Jego pozowanie byłe fantastyczne. Po scenie poruszał się płynnie i lekko, demonstrując, jakby w transie, swoje umięśnienie. Owacjom nie było końca.

Reg Park, jego główny rywal, skwitował zwycięstwo Steve Reevesa słowami: „Bóg dał mu wszystko, pełną wspaniałą kombinację: urody, genetyki i proporcji, a on to wszystko rozwinął i nam ukazał”.

W tym samym roku skończył swoją karierę kulturysty i zaczął występować w filmach.

Kariera aktorska

Steve wystapił w wielu filmach najbardziej  znane to min..: „Athena”(1954), „Herkules”, „Wielki maraton”(1958), „Złodziej z Bagdadu”, „Ostatnie dni Pompei”(1960), „Romulus i Remus”(1961), „Wojna Trojańska” (1962) oraz „Syn Spartakusa” (1963).


Największy sukces przyniosła mu główna rola w filmie „Herkules”. Dała mu sławę i fortunę. W 1958 roku został w USA uznany Najlepszym Aktorem Roku. W klasyfikacji o ten zaszczytny tytuł wyprzedził sławy światowego kina: Rocka Hudsona i Johna Wayne’a. W okresie kariery filmowej nie zapominał o treningu, gdy tylko miał trochę wolnego czasu poświęcał go na trening.

Napisał  też kilka książek o treningu, a także o diecie w kulturystyce. Ogromną popularność zyskała jedna z jego ostatnich książek pt. „Building the Classical Physigue –The Natural Way”; jej nakład był kilkakrotnie wznawiany w kilkunastu krajach. W Wielkiej Brytanii jest uznawana za najlepiej napisaną pozycję poświęconą kulturystyce.

Ulubiony sportowiec

Był m.in. ulubionym sportowcem i aktorem Sir Winstona Churchilla, wieloletniego premiera Wielkiej Brytanii, który często powtarzał „Steve Reeves to prawdziwy mężczyzna”. Jednym z najbardziej fanatycznych wielbicieli Steeve’a jest amerykański aktor Sylwester Stallone, który po obejrzeniu filmu „Herkules”, w którym czołową rolę grał Steve Reeves, rozpoczął intensywne treningi siłowe i wkrótce wypracował imponujące mięśnie prezentowane m.in. w filmach „Rocky” i „Rambo”. W Hollywood do tej pory wspominają jak „Sly” namawiał do ćwiczeń każdego napotkanego aktora mówiąc: „Czy chcesz wyglądać jak dupa, czy jak Steve Reeves .

Ostatnie lata swojego życia mieszkał wraz z matką i żoną, mającą polskie korzenie, na rancho w Escondido w pobliżu San Diego w stanie Kalifornia.  Systematycznie ćwiczył dla zdrowia i mógł oddawać się uwielbianej przez siebie jeździe konnej. Steve Reeves zmarł 1 maja 2000 r., pozostanie on jednak na zawsze w naszej pamięci jako wzór kulturysty.