Niezwykły atleta o gigantycznych rozmiarach i aktor legendarnych filmów z gatunku "Miecza i sandałów".

 

Samson Burke to atleta z dawnych lat. Warto o nim wspomnieć, gdyż to on razem z Steve Reeves, Reg Park, John Grimek, Gordon Scott, Mark Forest, Brad Harris, Dan Vadis itd, należał do największych kulturystów (a także aktorów) lat 50 i 60 - tych. A ponieważ, tak umięśnieni mężczyźni, byli traktowani jak niemal bogowie, chętnie zatrudniano ich do filmów z gatunku "Miecza i sandałów". Dlatego bo byli oni kojarzeni z prawdziwymi herosami odznaczającymi się nadzwyczajnymi zdolnościami i wielką siłą. W połowie lat XX, zobaczyć osobę, o takich stalowych mięśniach, to było z pewnością wydarzenie. 

 
Gatunek "Miecza i sandałów" wywodzi się z  włoskich filmów, których akcja toczy się w antycznych czasach, opartych na lekko potraktowanych realiach historycznych, biblijnych lub mitologicznych, nierzadko w konwencji fantasy. Główni bohaterowie musieli być niezwykle umięśnieni mężczyźni o nagich torsach i bosych stopach obutych w sandały, w ręku trzymający wielki miecz. I dlatego Samson Burke za swoje nietuzinkowe warunki fizyczne, zapraszany był do udziału w tego typu epickich produkcjach.
 
Samson Burke urodził się w Montrealu (Kanada), 8 kwietnia 1929 roku i był gigantycznych rozmiarów, miał 198 cm wzrostu i 124 kg, oraz posiadał plecy szerokie jak skrzydła Jumbo Jeta. Jako nastolatek już zaczął interesować się kulturystyką, którą namiętnie trenował. Fizyczność, którą powoli nabywał w trakcie ćwiczeń siłowych, mógł z powodzeniem wykorzystywać w innych dyscyplinach sportowych. Miał ogromny talent do pływania. Zdobywał szereg medalów na poziomie krajowym w konkurencjach 100 metrów motylkowym i 200 metrów stylem klasycznym. Wygrał mistrzostwa krajowe w piłce wodnej. Reprezentował Kanadę na Olimpiadzie w stylu motylkowych. Równocześnie Samson wygrywał zawody kulturystyczne, takie jak: Mr. Muscle Beach i Mr. Montreal 1950, Mr.Canada 1952 roku, Mr. Universe 1961 roku.
 
Samson_Burke_kulturysa_dobry.jpg
 
Oczywiście Samson swoją posturą przyciągnął managerów bardzo prężnie rozwijającego się w tych czasach wrestlingu. Sammy Berg - Mr.Canada, tak brzmiał jego pseudonim. Sam spędził kilka ładnych lat w ringu, walcząc z najlepszymi. Brał udział w wielkich galach w słynnej Madison Square Garden. 
 
Samson_Burke_wrestler_dobry.jpg
 
W latach 60- tych zagrał w znakomitym filmie (z wcześniej wspomnianego gatunku "Miecza i sandałów") "Revenge of Ursus". Wcielił się tam w postać samego Ursusa. Oczywiście odgrywał też mitologicznego grackiego herosa - Herkulesa. Często występował w wysoko budżetowych filmach, razem z najjaśniejszą gwiazdą (kulturystyczną i filmową) tamtego okresu Steve'em Reeves'em. Nawet jeden z najbardziej wpływowych i najważniejszych reżyserów w historii kina - Federico Fellini, angażował go do swoich produkcji. W sumie zagrał w 20 filmach kinowych.
 
Samson_Burke_film_dobry.jpg
 
Jego kariera w branży filmowej trwała, aż do lat 80-tych. Gdzie na Hawajach współtworzył bardzo znany serial "Magnum" z Tom'em Selleck'em w roli głównej.
 
Obecnie Samson Burke mimo upływających lat dalej jest pełen życia,. Spotyka się na różnych konwentach z fanami filmów z jego udziałem i pracuje jako personalny trener.
 
Samson_Burke_teraz.jpg
 
 
Legendy lat 50 – 60 – tych, filmów z gatunku "Miecza i sandałów”
 
 filmowi_herosi2.jpg
 
Legenda lat 70 - tych, gdzie filmy z gatunku "Miecza i sandałów” miały swój renesans.
 
Arnold_Herkules.jpg
 
 
Czy to bedzie ponowny powrót epickich fimów "Miecza i sandałów”?
 
Conan.jpg