Jednym z podstawowych błędów, jakie są popełniane przy treningu pleców jest stosowanie zbyt dużego obciążenia oraz brak czucia ich pracy

 

Plecy są często jedną z najtrudniejszych grup mięśniowych do dopracowania. Jeśli nie macie nadzwyczajnej genetyki, predysponującej do szybkiego zwiększania ich masy, jeśli w treningach nie przyjdzie wam niemal naturalnie czucie ich pracy, to przed wami długa droga do pełnego ich rozwoju. Niestety, ponieważ nie widać ich pracy, wielu trenujących myśli, że je pobudza, gdy tak naprawdę tego nie robi.
 
Jednym z podstawowych błędów, jakie są popełniane przy treningu pleców jest stosowanie zbyt dużego obciążenia oraz brak czucia ich pracy. W związku z tym od samego początku warto jest zadbać o te dwa czynniki, kłaść na nie nacisk i pamiętać, że to, czego nauczymy się najpierw, do czego od początku przywykniemy, będzie rzutowało na wszystkie późniejsze treningi oraz ich efekty. Jeżeli od samego początku w treningach pleców będzie królowała technika, a nie dążenie do dźwigania coraz więcej, na efekty nie trzeba będzie długo czekać.
 
Jednym z ćwiczeń, na których można uczyć się czucia pracy pleców są wiosłowania ze sztangą, T-sztangą, lub sztangielkami w oparciu o ławkę skośną. Nie jest to zbyt popularny ruch, a szkoda, bo oferuje wiele korzyści, w tym ograniczenie oszukiwań (wymachów tułowiem w celu nadania obciążeniu pędu). Jest to ćwiczenie przydatne w pobudzaniu górnej części umięśnienia pleców, szczególnie polecane w przypadku, gdy trenujący ma problemy zdrowotne z lędźwiowym odcinkiem pleców – oparcie tułowia od ławeczkę skutecznie odciąża lędźwie.
 
Połóż się płasko brzuchem na ławeczce ustawionej skośnie (pomiędzy 30 a 45 stopni ) tak, aby górna część tułowia wystawała poza jej górny obręb. Do ćwiczenia wybierz niezbyt ciężkie sztangielki – sztangę, obciążenie powinno mieścić się około 60-70% twojego powtórzenia maksymalnego i powinno pozwolić na wykonanie serii po około 12 powtórzeń. Ciężar przesuwaj spokojnym, płynnym ruchem po linii pionowej w górę, w miarę blisko krawędzi ławeczki. W POŁOWIE RUCHU ODCHYL KLATKĘ PIERSIOWĄ OD ŁAWECZKI I NAPNIJ PLECY, PO PRZEZ ŚCIĄGNIĘCIE DO SIEBIE ŁOPATEK I PRZYTRZYMAJ SCIĄGNIĘTE ŁOPATKI OKOŁO 2 SEKUNDY – dzięki temu silniej poczujesz pracę najszerszych grzbietu i silniej dotrzesz do mięśni.
 
plecy1.jpg
 
plecy2.jpg
 
 
 
Niech będzie z Wami siła i honor !