Oto jak rodziła się w Polsce kulturystyka stworzona przez Stanisława Zakrzewskiego.

 

W Polsce kulturystyka zaczęła przedostawać się - z zakazanego, imperialistycznego zachodu -  w 1956 roku, za sprawą „kultowego” magazynu „Sport dla wszystkich” redagowanego przez legendarnego „guru” polskiej kulturystyki Stanisława Zakrzewskiego.
 
magazyn_kulturystyczny1.jpg
 
 
magazyn_kulturystyczny2.jpg
 
magazyn_kulturystyczny4.jpg
 
magazyn_kulturystyczny5.jpg
 
magazyn_kulturystyczny6.jpg
 
magazyn_kulturystyczny8.jpg
 
Stanisław Zakrzewski od 1958 roku pełnił funkcję wiceprezesa w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów i Kulturystyki.
 
Władze PRL były jednak przeciwne zaszczepianiu zachodnich wzorców na polskim gruncie i na kulturystykę patrzyły nieprzychylnym okiem. Sam Zakrzewski zmierzał do stworzenia odrębnej dyscypliny sportowej, opierającej się nie tylko na budowaniu masy mięśniowej, ale na dążeniu do całościowego rozwoju ładnej sylwetki i sprawności (tzw. polska szkoła kulturystyki). Zaczęto wiec kulturystykę propagować w nowej, oryginalnej formie, tzw. wieloboju kulturystycznego, tj. dyscypliny sportowej, która oprócz elementów tradycyjnej kulturystyki – oceny umięśnienia – zawierała jeszcze konkurencje sprawnościowe i siłowe. Konkurencje kulturystyczne: ocena postawy, ocena pozowania. Konkurencje siłowe: wyciskanie sztangi w leżeniu, przysiady ze sztangą na barkach, przysiady ze sztanga na klatce piersiowej, zarzucanie sztangi na klatkę piersiową, podciąganie na drążku. Konkurencje gimnastyczne: wyskok dosiężny, trójskok obunóż z miejsca.
 
W roku 1960 Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki (GKKFiT) stwierdza, że kulturystyka nie jest sportem i zezwala jedynie na jej rekreacyjne formy, co przez kilka kolejnych lat uniemożliwia organizację oficjalnych zawodów w tej dyscyplinie. Nieoficjalnie natomiast zawody kulturystyczne organizowane są co roku w Sopocie na kortach tenisowych.
 
Jan_Rozmarynowski1.jpg
 
Jan_Rozmarynowski2.jpg
 
Jan_Rozmarynowski44.jpg
 
zdjęcia – Jan Rozmarynowski
 
Czołowi Polscy zawodnicy lat 60. to między innymi Mieczysław Krydziński, Antoni Kołecki i Przemysław Kwiatkowski. Dyscyplina ta z czasem staje się popularna w różnych środowiskach, uprawiają ją również aktorzy, np. Marek Perepeczko i Marian Glinka.
 
Mieczysław Krydziński:
 
Mieczyslaw_Krydzinski.jpg
 
Antoni Kołecki:
 
Antoni_Kolecki.jpg
 
Przemysław Kwiatkowski:
 
Przemyslaw_Kwiatkowski.jpg
 
Marek Perepeczko:
 
Marek_Perepeczko.jpg
 
Marian Glinka:
 
Marian_Glinka.jpg
 
W czasach kiedy „Polska rosła w siłę a ludziom żyło się dostatniej” pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski w kulturystyce zorganizowano w Krakowie, w 1977 roku, 6 lat po przystąpieniu Polski do IFBB. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach wzrostowych zostają: Jerzy Furmanek, Henryk Szczepański i Andrzej Urbański. W roku 1984 do Mistrzostw Polski wprowadzono konkurencję par, a od 1986 możliwość udziału kobiet.
 
Jerzy Furmanek:
 
Jerzy_Furmanek.jpg
 
 
Henryk Szczepański:
 
Henryk_Szczepanski.jpg
 
Andrzej Urbański:
 
Andrzej_Urbanski.jpg
 
 
Niech będzie z Wami siła i honor !