Peter Lupus (ur. 17 czerwca 1932 roku w Indianapolis) to jeden z najsławniejszych aktorów lata 60 - tych w USA. Odznaczał się świetnymi warunkami fizycznymi, a to dlatego, że oprócz "hojności natury" wcześniej zaczął trenować kulturystykę.

 

Gdy miał 22 lata, wygrał zawody Mr. Indianapolis (1954), później Mr. Indiana (1960), Mr. Hercules, i Mr. International Health Physique. Jego atletyzm (193 cm i ok. 110 kg) oraz męskość zauważyli menadżerowie Hollywood i postanowili dać mu szanse sprawdzenia się z branży filmowej. Peter, tak jak wcześniej Steve Reeves zaczął grywać role w bardzo popularnych w tych czasach produkcjach z gatunku "miecza i sandałów". 

 
Pierwszym znaczącym filmem w którym mógł pokazać swoją fizyczność, był legendarny "Muscle Beach Party":
 

 

Muscle_Beach_Party_film.jpg

 
 
Potem była rola samego Herculasa w filmie "Hercules and the Tyrants of Babylon":
 

 
 
oraz "Goliath at the Conquest of Damascus", gdzie oczywiście zagrał tytułowego Goliata:
 
Goliath_at_the_Conquest_of_Damascus.jpg
 
 
"Challenge of the Gladiators" zagrał samego Spartacusa:
 

 
 
Filmów z udziałem Peter'a Lupus'a było więcej, ja przytoczyłem te najbardziej charakterystyczne i oddające ducha "żelaznego sportu", jakim były niewątpliwie powyższe dzieła, które teraz uznawane są jako kicz i tandetę. W latach 60 - tych filmy z gatunku "miecza i sandałów" były tłumacząc na dzisiejszy język - blockbuster'ami, czyli wysokobudżetowymi hitami sezonu, gdzie zatrudniało się najlepszych aktorów z odpowiednią prezentacją, a sceny filmu zachwycały rozmachem. Główni bohaterowie byli kojarzeni z prawdziwymi herosami, odznaczającymi się nadzwyczajnymi zdolnościami, umięśnieni silni i takie cechy posiadał Lupus. Często tacy kulturyści - aktorzy byli motywacją dla dzisiejszych aktorów jak Arnold Schwarzenegger, który był zafascynowany Reg Park'iem, a Sylvester Stallone i Lou Ferrigno - Steve Reeves.
 
Peter Lupus prowadził też program "Peter Lupus Body Shop TV Show", gdzie robił wywiady ze znanymi osobistościami filmu i sportu. W materiale poniżej, możecie zobaczyć młodego Arnold'a:
 

 
 
Kolejne lata przemijają, a Peter Lupus wciąż w formie. Aby uczcić swoje 75 urodziny, postanowił podnieść 35 000 kg w jak najkrótszym czasie. Udało mu się to w 24 minuty i 50 sekund:
 

 

Peter1.jpg

 

Peter2.jpg

 

Peter4.jpg

 

Peter5.jpg

 

Peter6.jpg

 

Peter8.jpg

 

Peter9.jpg

 

Peter10.jpg

 

Peter11.jpg

 

Peter12.jpg

 

Peter14.jpg

 

Lupus15.jpg

 

Peter_15.jpg