"Moja przygoda z kulturystyką zaczeła się około 3,5 roku temu. Miałem wtedy  15 lat i byłem otyłym dzieciakiem. Zawsze chciałem zmienić swoją sylwetkę."

"Odkrywamy talenty" to projekt w którym chcemy Wam drodzy internauci przybliżyć sylwetki pasjonatów wszelkich sportów siłowych. Będą to osoby, nieznane, które jednak dzięki ciężkiej pracy, uporowi i talentowi stali się wspaniałymi atletami. Chcemy też Wam pokazać że zdrowy tryb życia i mocny trening przynoszą coś więcej niż tylko satysfakcję.



1. Witam, proszę na początku przedstawić się naszym czytelnikom?
Nazywam się Kamil Kluszczyński i pochodzą z małego miasta jakim jest Aleksandrów Łódzki. Obecnie jestem w 3 klasie 26 liceum ogólnokształcącego w Łodzi, a więc przede mną najtrudniejszy chyba okres w moim życiu bo przygotowuje się do moich pierwszych zawodów kulturystycznych jak również do matury - mój wymarzony kierunek to farmacja.

Moja waga ze zdjęć wynosi około 81,5 kg, a wzrost 170 cm.
Jeżeli chodzi o osiągi siłowe, to znam je z okresu masowego, a więc pare miesięcy temu, a mianowicie:
- Wyciskanie leżąc 1 x 140 kg
- Przysiady ze sztangą na plecach - 5 x 160 kg (w ostatniej serii na treningu)
- Martwy Ciąg (trenuje stosunkowo od niedawna) 6 x 150 kg (w osatniej serii na treningu)

Kulturystyka, którą się zajmuje nie polega na jak największych wymiarach, a na jak najlepszym efekcie wizualnym. Dlatego nasza znajoma pani z warzywniaka może mieć większą "łape od nas" jednak wiadomo jak to wygląda. Dlatego nie przykładam do wymiarów największej roli. Aktualnie jestem po redukcji do konkursu, a więc moje wymiary zmalały, jednak jakość jest o wiele lepsza. Nie znam w tej chwili aktualnych, ale zmieniają się one szybko (szczególnie gdy wejdę w okres masowy).


2. Od kiedy zaczęła się twoja przygoda z kulturystyką, czy wcześniej trenowałeś jakieś inne sporty może coś związanego ze sportami siłowymi?
Moja przygoda z kulturystyką zaczeła się około 3,5 roku temu. Miałem wtedy blisko 15 lat i byłem otyłym dzieciakiem. Zawsze chciałem zmienić swoją sylwetke. Wtedy po raz pierwszy poszedłem na siłownie, a że jestem człowiekem, który jak coś robi to na 100% i nie lubi tracić czasu i pieniędzy to już tak się ciągnie za mną 3,5 roku. Nic wcześniej nie trenowałem, chyba, że jedzenie słodyczy ;-)

3. Startowałeś w konkursie zorganizowanej przez Fit For Life w Gdańsku, opowiedź co to za impreza  i jaki w niej był twój udział?
Impreza polegała na jak najlepszej metamorfozie w czasie 3-4 miesięcy. Na początku kązdy z uczestników wykupował pakiet startowy (suplementy, materiały, akcesoria do pomiarów) i robił zdjęcia sylwetki luźno przodem i bokiem wraz z aktualnym magazynem sportowym i to wszystko umieszczał na stronie konkursu. W trakcie metamorfozy mieliśmy robić zdjęcia poglądowe. Po 3-4 miesiącach otwierała się druga zakładka i umieszczaliśmy nasze zdjęcia w tych samych pozach wraz z nowym, aktualnym magazynem na stronie konkursu. Następnie wszyscy (po sprawdzeniu zdjęć przed grafików) zostali zapraszani na galę finałową do Gdańska. A tam jury wybierały zwycięzców na podstawie zdjęć i tego co widzieli i usłyszeli podczas rozmowy.

Udało mi się zdobyć III miejsce, z czego jestem zadowolony bo zostałem zauważony przez Pana Tadeusza Zarebskiego i mam więcej możliwości. Opinia publiczna była podzielona, większość uważała, ze powinienem zająć I lub II miejsce, jednak jurorzy oceniali i to ich decyzja się liczy.

4. Jak na swój wiek posiadasz imponujacą sylwetkę. Jak myślisz jest ona wynikiem drastycznej diety i dobrej suplementacji, ciężkich treningów czy po prostu warunków genetycznych?
Moja aktualna sylwetka jest wynikiem ciężkiej pracy, poświęceniem się temu w 100%, ciągłemu poszerzaniu wiedzy w zakresie dietetyki, treningu i suplementacji. Genetyki nie mam jakiejś dobrej do tego sportu, o czym można się przekonać po moich zdjęciach z wcześniejszych okresów. Ciągła wiara we własne możliwości potrafi zdziałać cuda.


5. Rozpisz proszę twój typowy tygodniowy rozkład treningów i czy stosujesz w  niej jakieś zasady Weidera?
Mój trening jest bardziej intuicyjny. Przez jakiś okres czasu nie zmienia się tylko samo rozplanowanie grup mięśniowych, jednak już ćwiczenia, zakres powtórzeń, zasady Weidera (jak progresja obciążeń, regresja obciążeń, stałe napięcie, wstępne zmęcznie itd.), tempo ćwiczeń, kolejnośc ćwiczeń - wzystko to jest w ciągłej zmianie.

Najgorsze co może być w treningu to monotonia! Organizm bardzo szybko się przyzwyczaja do danego wysiłku, dlatego trzeba mięśnie ciągle szokować.

Z tego też powodu nie moge napisac jednego rozkładu treningowego. Przeważnie trenuje 4 razy na siłowni w okresie masowym, teraz dodam do tego 2-3 razy trening areobowy w tygodniu. Na redukcji trening na siłowni wychodzi 4-5 razy na siłowni i 5-6 razy trening areobowy w tygodniu. W pewnym okresach również ustawiam piorytet np. na klatke i biceps, i wtedy trenuje te partie 2 razy w tygodniu.

6. Jak byś miał wybrać 3 ćwiczenia, które Twoim zdaniem najlepiej budują masę mięśniową?

Osobiście uważam każde ćwiczenie za skuteczne, jeżeli ktoś wie w jaki sposób i kiedy je wykorzystać. Wcześniej pisałem o szokowaniu mięśni, dlatego potrzebujemy wszystkich ćwiczeń.
Jednak można wyodrębnić "elite"
- Przysiady
- Wyciskanie (na skosie, płasko)
- Pompki na poręczach
- Wyciskania na barki


7. Czy masz jakiegoś ulubionego kulturystę, którego podziwiasz i wzorujesz się na nim?
Mam kilku ulubionych kulturystów. Ciężko wybrać tego jednego jedynego. Mam kilku, którzy imponują swoją sylwetką i osiągnięciami jak Arnold, czy Roonie Coleman, a są tacy, którzy zaimponowali swoją ciężką pracą i zawziętością. Jednak chyba najbardziej wzoruje się na Radku Słodkiewiczu - jeden z najlepszych polskich kulturystów. Radek też od młodości nie miał najłatwiejszej drog, jednak ciężką pracą sięgnął szczytu i teraz nawet zarabia na tym co kocha. Do tego zawsze jest pomocny, pomaga wielu zawodnikom nawet bezinteresownie. Sam mam ten zaszczyt od niedawna się z nim konsultować i jest to spełnienie jednego z moich marzeń.

8. Czy jest coś co chciałbyś poprawić w pierwszej kolejności w swojej sylwetce?
Chce ciągle równomiernie zwiększać mase mięśniową, to jest mój piorytet ;-) A tak bardziej szczegółowo, chce poprawić bardziej klatkę piersiową i zwiększyć biceps wizualnie.

9. Twoje najbliższe cele związane z kulturystyką?
Moim najbliższym celem sportowym to Debiuty 2011 - będzie to bardzo trudna przeprawa dla mnie, raz, ze jestem juniorem, a na zawodach będą głównie seniorzy, a po drugie w prawie tym samym czasie będe miał mature, którą musze zdac bardzo dobrze, jeżeli myśle o farmacji.

10. Przejdźmy teraz do drugiego etapu wywiadu. Przedstaw proszę jak wygląda twój trening?

Proszę zarejestrowałem go na poniższym video:
Część - 1

Część - 2


Dziękuje za wywiad.

Kamil dołacza do ekipy sportowca i jako redaktor będzie pisał na rózne tematy zwiazane z kulturystyką. Już niedługo bedziecie mogli śledzić jego przygotowania do Debiutów 2010.