Istnieje kilka metod, za pomocą których można pobudzać przyrosty z sesji treningowej na sesję, pozwalających w efekcie uzyskać bardziej masywne, równomiernie wykształcone, silne umięśnienie.

 

Dzisiaj przedstawiamy metodę, zakładającą zwiększenie zakresu ruchu.
 
Istnieje kilka metod, za pomocą których można pobudzać przyrosty z sesji treningowej na sesję, pozwalających w efekcie uzyskać bardziej masywne, równomiernie wykształcone, silne umięśnienie. Dzisiaj przedstawiamy metodę, zakładającą zwiększenie zakresu ruchu.
 
WIĘKSZY ZAKRES RUCHU
 
Do zastosowania tej metody potrzeba nam będzie suwnica lub innego rodzaju maszyna, na której da się ograniczyć zapinkami zakres wykonywanego ruchu. Przy przysiadach i wyciskaniach pozycją, w której trenujący ma najwięcej siły jest ostatnich kilkanaście centymetrów przed dokończeniem fazy pozytywnej ruchu (wyprost tułowia lub rąk). Zastosowanie techniki zwiększania zakresu ruchu polega na stopniowym zwiększaniu powtórzenia częściowego w pełne, na dążeniu do wykonania ostatecznie pełnego zakresu ruchu. Ktoś, kto może zrobić 10 powtórzeń wyciskań na ławce płaskiej z ciężarem 80 kg, zapewne bez problemu wykona taką serie powtórzeń częściowych tylko górnej cząstki ruchu z obciążeniem 100 kg. Następnie co sesję ktoś taki powinien zakładać zapinkę niżej i niżej – oczywiście, przy utrzymaniu wyjściowych parametrów obciążenia, szybkości powtórzeń, itd. W ten sposób dystans pokonywany przez obciążenie będzie się zwiększał, aż dojdzie do właściwego, pełnego. Tym samym postęp wyrazie się tutaj w wykonaniu tej samej ilości powtórzeń, z właściwą techniką i tempem, ale przy zwiększonym obciążeniu. Zmiany zakresu ruchu powinny bowiem zachodzić powoli, stopniowo, ale nieubłaganie.
 
Niech będzie z Wami siła i honor !