Jeden z pierwszych znaczących afroamerykańskich kulturystów.

 

Melvin Wells urodził się 1919 roku w Alabamie (USA), znany z przezwiska “Buffalo Hercules”, to od miasta w którym mieszkał, a także od sylwetki, która przypominała mitycznego Herculesa.
 
Melvin od najmłodszych lat interesował się ćwiczeniami fizycznymi. Za pierwsze zarobione pieniądze kupił sobie sprzęt siłowy, który rozstawił w swoim garażu, tam też trenował i przygotowywał się do zawodów. Kiepskie warunki sprzętowe nie przeszkodziły mu zbudować imponującej muskulatury, gdyż posiadał dostateczną ilość determinacji, aby cały czas podążać za swoimi marzeniami.
 
Wszyscy byli mocno zdziwieni kiedy zawodnik znikąd, ważący 94 kg na 178 zajął na Mr America federacji AAU 2 miejsce w 1949 roku. Melvin miał wtedy 30 lat i wyglądał jak grecki posąg. Tak, to była kwintesencja oldchoolowej kulturystyki w jej "złotej erze". Wspaniałe bicepsy z zaznaczonymi szczytami, wąska talia i sylwetka w kształcie V (V traper), robiło wrażenie. Pokonała go wtedy tylko wschodząca gwiazda kulturystyki, "człowiek czołg" Jack Delinger, jednak Melvin zgarnął nagrodę za kategorię "Most Muscular".
 
Melvin_Wells1.jpg
 
Następnie wygrał zawody Mr New York State federacjii AAU 1949 roku. Znowu drugie miejsce zajął na Mr America AAU 1950 roku, pokonał go tylko John Farbotnik. Jednak za swoimi plecami pozostawił sporą konkurencję, jak: Roy Hilligenn, Marvin Eder, czy Jim Park, wszyscy oni godnie zapisali się w "złotej erze kulturystyki". Melvin w tych zawodach znowu otrzymuje nagrodę w kategorii "Most Muscular".
 
Mr America AAU 1950
1. John Farbotnik
2. Melvin Wells
3. Roy Hilligenn
4. Valerio Pasqua
5. Edward Chrupcala
6. Marvin Eder
7. Vahe Kartalian
8. Al Berman
9. Jim Park
10. Steve Klisanin
11. René Leger
12. Ed Karczewski
13. Irvin Koszewski (Zabo)
14. Jim Krznarich
15. Kimon Voyages
 
Jego znaczące sukcesy, to jeszcze pierwsze miejsce w Mr Strength and Health 1951 i trzecie 1954 roku.
 
Melvin Wells, to jeden z pierwszych najlepszych afroamerykańskich kulturystów, który mimo uprzedzeń rasowych dzielnie startował w zawodach i przecierał szlaki następnym tego typu ludzią, a byli to Paine George, Paul Wynter, Leroy Colbert i inni.
 
Melvin_Wells2.jpg
 
Melvin_Wells4.jpg
 
Melvin_Wells5.jpg
 
Melvin_Wells6.jpg