Czy możliwe jest budowanie muskulatury bez mięsa?

 

Tylko niewielu entuzjastów fitness i kulturystyki, to weganie, którzy konsumują tylko jedzenie, którego źródłem są orzechy, ziarna, zborze, owoce i warzywa. Większość z nich jest również lakto-wegetarianami ( konsumują produkty wegan i  produkty mleczne) albo lakto-owo-wegetarianie (którzy konsumują to samo jedzenie co lakto-wegetarianie, plus jajka). Na pozór nie jest to dieta, którą można rozbudować swoja muskulaturę, jednak jak się okazuje niektóre gwiazdy kulturystyki byli właśnie wegetarianami.  

 
Korzyści zdrowotne zwolenników wegetariańskiego stylu życia są dobrze znane. Wegetarianie spożywają produkty o bardzo niskim poziomie nasyconych tłuszczów zwierzęcych, więc mają niską częstotliwość występowania chorób kardiologicznych. Dieta wegetarian, to dieta sprzyjająca optymalnemu trawieniu, ponieważ mięso zwierzęce szczególnie czerwone nie sprzyja trawieniu. Jest o wiele łatwiej kontrolować nadmiar tkanki tłuszczowej w ciele, ponieważ dieta wegetarian ma niską zawartość tłuszczu. Istnieje także wiele dowodów na to, że postępowanie zgodnie według stylu życia wegetarian przyczynia się do długowieczności.
 
Kilku z bardzo dobrze znanych kulturystów było wegetarianami. Najbardziej znany kulturysta wegetarianin to Bill Pearl ( Mr. America, Mr. USA, i czterokrotny Mr. Universe) i Andreas Cahling (IFBB Mr. International),  filmowy Herkules - Steve Reeves (Mr. America, Mr. World and Mr. Universe) był także wegetarianem  przynajmniej przez większość czasu trwania jego kariery zawodniczej.
 
kulturysci_wegetarianie.jpg
 
Steve Reeves był prawie wyłącznie lakto-wegetarianem i jadł tylko małe ilości mięsa. Można było go zobaczyć jedzącego sałaty, awokado, świeże owoce, warzywa plus okazjonalnie produkty mleczne.
 
Andreas Cahling ujawnia tajniki swojej diety. „Jednym z podstawowych produktów mojej diety są grillowane kanapki z serem. Biorę jedną kromkę pełnoziarnistego chleba i kładę na nim kawał surowego koziego sera. Potem delikatnie zapiekam to w piekarniku, aż ser się roztopi. Mogę zjeść cztery lub pięć takich kanapek dziennie. 

Sałaty, szczególnie te z dużą ilością kiełków i grzybów i pomidorów - są również  podstawowymi produktami mojej diety. Zawsze jem je doprawione, z dresingiem lub bez. Średniego rozmiaru świeża sałatka to gastronomiczna rozkosz, nie zatęsknisz nawet za dressingiem. Jem także kilka orzechów, jakieś owoce, świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców, i jeszcze może ziarna słonecznika i dyni w ciągu dnia. Soki są bardzo oczyszczające szczególnie zielone takie jak z selera, pietruszki czy szpinaku.
 
Bill Pearl wyjaśnia swoją dietę „Nie zdradzę Wam dokładnie na czym polega lakto-wegetariańska dieta, mogę wam tylko powiedzieć jak ja się odżywiam ”Kiedy wstaje o 3:45 rano, co pasuje do mojego stylu życia, wypijam szklankę mięty. Kiedy wracam do domu z siłowni, czasami jem omlet z pięciu lub sześciu jajek przygotowany na różne sposoby. Spożywam także sera białego, chleb z otrębami z masłem i kolejna szklankę herbaty. Na lunch będę jadł świeżą sałatkę z różnymi dodatkami i składnikami. Jedynym dresingiem może być nie wielka ilość oleju i sosu winegret. Na wieczór moja żona przygotowuje różne rodzaje sufletu albo zapiekanki, mogę zjeść także kolejną świeżą sałatkę i na deser może jogurt albo owoc
 
Wegetariańska dieta może sprawiać problemy podczas podróży lub jedzenia nie w domu. Cahling tłumaczy jak on rozwiązał ten problem: „Zawsze mogę znaleźć dobry bar sałatkowy w moim hotelu, a nawet zamówić wegetariański posiłek w samolocie jeśli wcześniej ich poinformuje. Ciągle jednak noszę ze sobą w trakcie podróżowania przekąski, które dodają mi energii w kryzysowych sytuacjach, gdy nie mogę znaleźć odpowiedniej restauracji dla siebie. W ciągu dnia pozwalam sobie na duże ilości sera, więc zawsze pakuję ze sobą mój ulubiony kozi ser. Noszę też ze sobą moje ulubione nie psujące się przekąski tj. różne rodzaje ziaren, orzechy, plus parę kromek chleba. Ta technika sprawdza się dla mnie naprawdę dobrze