Sekrety 7-dniowej diety węglowodanowej.

Pozwólcie mi się nimi podzielić. Oto jak w krótkim czasie osiągnąć wspaniałą sylwetkę. Przede wszystkim trzeba przestrzegać trzech prostych zasad: ograniczyć spożycie tłuszczu, ograniczyć spożycie węglowodanów i zwiększyć spożycie białka.

To, że chcąc schudnąć należy unikać tłuszczu, nikogo nie dziwi. Nie powinno się jeść smażonego, masła i oleju. Trzeba jeść chude białko, czyli białko jaj, kurze piersi bez skóry, proszki proteinowe i chudą wołowinę.

Oprócz tego trzeba również ograniczyć węglowodany, by zmniejszyć wydzielanie insuliny. Insulina, choć działa anabolicznie, to gdy jest w dużym stężeniu, zwiększa wychwyt zjedzonego tłuszczu przez komórki tłuszczowe. Ograniczenie spożycia węglowodanów zmniejsza wydzielanie insuliny, co z kolei przyspiesza odchudzanie. Niestety, małe spożycie węglowodanów przez dłużej niż 3-5 dni, w mięśniach zaczyna brakować glikogenu - a organizm szukając innego źródła energii zaczyna spalać mięśnie. Aby tego uniknąć, należy zwiększyć spożycie białka. I do minimum zmniejszyć spożycie węglowodanów i tłuszczu. Oto mój siedmiostopniowy przewodnik po diecie niskowęglowodanowej, dzięki któremu zdołacie schudnąć nie tracąc ani grama ze swych wytrenowanych w pocie czoła mięśni.

Oto w pigułce 7-dniowy plan diety weglowodanowej

1. Mało węglowodanów nie znaczy dużo tłuszczu.
Zapomnij o dietach niskowęglowodanowych, w których spożycie węglowodanów spada do zera, natomiast je się dużo tłustych pokarmów, np. hamburgerów, całych jaj i tłustą wołowinę. Tym razem chodzi o to, by ograniczyć węglowodany i tłuszcz i uczynić chude białko głównym składnikiem diety, która ma na celu oszczędzać mięśnie.

2. Dziel węglowodany
Zmniejsz spożycie węglowodanów w następujący sposób: weź standardowe dzienne spożycie węglowodanów poza sezonem (dla typowego kulturysty o wadze 90 kg wynosi ono 500 g) i podziel na pół. Otrzymasz ilość, którą należy zjeść dnia pierwszego (250 g). Następnie ilość tę podziel jeszcze raz na pół, a otrzymasz ilość (125 g), którą należy zjeść przez następne dwa dni. Rozłóż ją równomiernie na sześć posiłków. Oto jak wygląda przykładowa trzydniowa rotacja spożycia węglowodanów.
Dzień 1: 250 g węglowodanów
Dzień 2-3: 125 g węglowodanów dziennie.

3. Jedz węglowodany przed i po treningu przez dwa dni.
Czwartego i piątego dnia jedz węglowodany tylko przed i po treningu. Ma to na celu oszczędzić mięśnie przy wyczerpaniu rezerw glikogenu. Unikanie węglowodanów podczas pozostałych posiłków da w efekcie długotrwały niski poziom insuliny, a co za tym idzie, przyspieszenie mechanizmów spalania tkanki tłuszczowej. Dzień 4-5: 125 g węglowodanów dziennie (62,5 g przed i 62,5 g po treningu).

4. Na jeden-dwa dni ogranicz węglowodany do minimum.
Teraz, gdy już naprawdę jesz mało węglowodanów, spróbuj zejść do 75 g dziennie przez kolejne dwa dni. To najtrudniejsza część całego planu, gdyż poziom glikogenu jest tak niski, że trening wymaga olbrzymiej siły woli. Kulturysta o wadze 90 kg, który przez ostatnie dni jadł 125 g węglowodanów, teraz powinien zejść do 75 g na dzień lub dwa. Większa część węglowodanów powinna zostać zjedzona przed treningiem, by poziom energii wzrósł na tyle, by móc trenować.
Przyjmij jako zasadę, że jeśli pod koniec dnia szóstego wyglądasz dobrze - jesteś szczupły i umięśniony - to dnia siódmego możesz zjeść tę samą ilość węglowodanów (75 g). Jeśli jednak straciłeś zbyt dużo masy, przejdź od razu do punktu 5. Dni 6-7: 75 g węglowodanów dziennie

5. Na Jeden cudowny dzień zwiększ węglowodany.
Dieta niskowęglowodanowa powoduje metaboliczną adaptację, która zmniejsza spalanie kalorii. Chcąc uniknąć tego efektu, trzeba oszukać swój organizm zwiększając na jeden dzień spożycie węglowodanów do poziomu 80% typowego dziennego spożycia poza sezonem (dla kulturysty o wadze 90 g ilość ta wynosi zatem 400 g). Taka sztuczka zapobiega zwolnieniu metabolizmu, a jednocześnie dostarcza tak potrzebnej energii do treningu. Dzień 8: 400 g węglowodanów

6. Zwiększ spożycie białka
Białko to główny składnik odżywczy, dzięki któremu oszczędza się mięśnie podczas radykalnego zmniejszenia spożycia węglowodanów. Przestrzegaj następującego rozkładu spożycia białka podczas tych ośmiu dni.
Dzień 1: 2,2 g białka na kilogram wagi ciała
Dni 2-3: 2,64 g białka na kilogram wagi ciała
Dni 4-5: 3,52 g białka na kilogram wagi ciała
Dni 6-7: 3,96 g białka na kilogram wagi ciała
zień 8: 2,2 g białka na kilogram wagi ciała

7. Powtarzaj po kolei tych sześć punktów aż do uzyskania super rzeźby

Powtórz ten ośmiodniowy cykl dwa czy trzy razy, następnie zrób tydzień przerwy. Po jednym lub dwu cyklach niewątpliwie uda Ci się przed nadejściem lata uzyskać sylwetkę, o jakiej marzyłeś.