INBF/WNBF to światowa federacja kulturystów naturalnych, podzielona na dywizje amatorską i zawodową: INBF Amatorskie Mistrzostwa Świata/WNBF Pro World Championships.

 

INBF/WNBF (World Natural Bodybuilding Federation) to światowa federacja kulturystów naturalnych, podzielona na dywizje amatorską i zawodową: INBF Amatorskie Mistrzostwa Świata/WNBF Pro World Championships.
 
Pierwszy profesjonalny konkurs kulturystyczny testowany na leki odbył się w dniu 17 marca 1990 w Minneapolis, w stanie Minnesota. To było WNBF Pro Natural Mr Universe. Przepisy Federacji wymagały wówczas, aby zawodnik był „czysty” od leków – sterydy, hormony wzrostu, leki moczopędne na receptę, implanty mięśniowe; od minimum pięciu lat 
Aby to sprawdzić, wszyscy zawodnicy przechodzili zarówno badanie moczu i badanie na wykrywaczu kłamstw przed zawodami.
 
Na początku lat 90. do startów w naturalnej federacji WNBF dopuszczono, byłych pro IFBB, np. takich zawodników jak Jose Guzman, Kathy Unger, czy Bernard Sealy.
 
Bernard Sealy
 
Bernard_Sealy.jpg
 
 
Jose Guzman
 
Jose_Guzman.jpg
 
 
Kathy Unger
 
Kathy_Unger.jpg
 
W 1994 roku WNBF zmieniło pięcioletni wymóg niefarmakologiczny, do poziomu siedmiu lat. 
W 1996 roku mistrzem świata federacji WNBF został młodziutki, rozpoczynający dopiero swoją profesjonalną karierę kulturystyczną Kai Greene ! :
 
Kai_Greene.jpg
 
Gwiazdą i twarzą federacji WNBF od lat jest Jim Cordova.
Zdobyte tytuły Jima Cordovy:
2004 INBF World Champion
2007 WNBF Pro Mr. Universe
2007 WNBF Pro Mr. America
2007 WNBF Pro World Champion
2009 WNBF Pro Mr. Universe
2009 WNBF Pro Mr. America
 
Jim_Cordova1.jpg
 
Jim_Cordova2.jpg
 
Jim_Cordova4.jpg
 
Jim_Cordova5.jpg
 
Jim_Cordova6.jpg
 
Jim_Cordova8.jpg
 
Jim_Cordova9.jpg
 
Jak mogą wyglądać kulisy naturalnej kulturystyki pro, opisywaliśmy już wcześniej w artykule : „Wyznania naturalnego kulturysty”, zapraszamy do ciekawej lektury:
 
Niech będzie z Wami siła i honor !