Harold Poole niesamowity "genetyk", który był o włos od wygrania Mr.Olympia 1966.

 

Harold Poole urodził się 25 grudnia 1943 roku w Kentucky, w jego żyłach krąży Amerykańsko- Afrykańska krew.
 
Harold już od najmłodszych lat pasjonował się różnymi sportami, najpierw była to piłka nożna, zapasy, boks i lekkoatletyka, gdzie jako junior schodził poniżej 50 sekund na 400 metrów. Szybko jednak okazało się, że młody Harold ma predyspozycje do budowania dużej masy mięśniowej, która szła równocześnie z ogromną siła fizyczną. I tak w wieku 12 lat trafił do sekcji zapaśniczej, tam pierwszy raz zetknął się z treningiem ciężarowym. Po 4 latach treningu kulturystycznego w wieku 16 lat ważył 91 kg na 176 cm wzrostu i wyglądał bardzo masywnie, a zarazem proporcjonalnie. Mógł rzucić np: 4 kg piłeczką na odległość 140 metrów, to świadczyło o jego  dynamice.
 
Harold postanowił spróbować sił w kulturystyce. 1960 roku mając skończone 16 lat zajął pierwsze miejsce w zawodach Jr. Mr. Indianapolis (Indianapolis – miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica i największe miasto stanu Indiana). Tego samego roku wystartował też w bardzo prestiżowych zawodach AUU Mr. America (klasa senior), gdzie zajął 16 miejsce (pierwsze miejsce zajął Lloyd Lerille).
 
Rok później jeszcze jako nastolatek, wygrał junior AUU Mr. America 1961 oraz zgarnął nagrodę za największe umięśnienie na zawodach. Ponownie wystartował w seniorami na Mr. America i zajął już 4 miejsce.
 
W 1963 roku postanowił dalej rozwijać się jako kulturysta i wstąpił w szeregi federacji IFBB (kierowanej przez braci Weider). I to był rok pełen sukcesów, ponieważ jako 20-latek zajął pierwsze miejsca na Mr. Universe pokonując samego Larry'ego Scott'a (późniejszego Mr.Olympia 1965-1966 roku). Rok później wygrał Mr. America, jak na tak młodego kulturystą, to był wyniki oszałamiające.
 
1965 roku bracia Weider zorganizowali pierwszy raz konkurs Mr.Olympia, który stał się najszczytniejszymi zawodami światowej kulturystyki. Zjechali się sami najlepsi i tak 1 miejsce zajął Larry Scott, 2 miejsce dla Harold Poole (23 lata), 3 miejsce to Earl Maynard.
 
Poole_zawody.jpg
 
1966 roku znowu Harold Poole zajął 2 miejsce, oczywiście ustępując legendzie Larry'emu Scott'owi. Harold próbował też wygrać Olympie 1967 roku, ale znowu ktoś był lepszy, tym razem trafił na czas potężnego Kubańczyka Sergio Oliva - 1 miejsce, oraz niesamowicie silnego Chuck'a Sipes,a - 2 miejsce, on sam wylądował na 3 miejscu, wyprzedzając "The Blond Bomber", czyli Dave'a Draper'a. 
 
Niedługo potem Harold przerwał swoją karierę sportową, aby powrócić 1980 roku na Night Of Champions, gdzie zajął 11 miejsce, wyprzedzając Tom'a Platz'a (25 lat).
 
Harold Poole przez cała swoją karierę sportową uchodził za bardzo masywnego kulturystę, jednocześnie estetycznego o świetnych proporcjach i genialnym pozowaniu. Był fanem przysiadów i dlatego należał do tych nielicznym top kulturystów, których nogi były bardzo potężne.
 
Zarzekał się, że nigdy nie brał sterydów anabolicznych (w tych czasach królował Dianabol), dlatego, że bał się skutków ubocznych.
 
Harold Poole uważał, że na pierwszej swojej Olympii 1965 roku, zasłużenie wygrał Larry Scott. Na drugiej uważał, że był lepszy, przegrał ponoć o zaledwie 1 punkt, dlatego, że Larry Scott miał podpisane umowy sponsorskie z różnymi firmami i był faworyzowany przez sędziów o otoczenie kulturystyczne. Na zapleczu podobno Larry Scott przyznał mu się do brania Dianablolu.
 
Największa waga Harold na zawodach, to 95 kg na 176 cm wzrostu.
 
Rekordy:
Przysiad - 250 kg.
Wyciskanie sztangi nag głowę stojąc - 140 kg
Wyciskanie na ławce płaskiej - 172 kg
 
 
W 2004 roku Harold Poole został włączony do galerii gwiazd kulturystyki, czyli IFBB Hall of Fame.
 

 

 

 

Harold_Poole.jpg

 

Harold_Poole2.jpg

 

Harold_Poole4.jpg

 

Harold_Poole6.jpg

 

Harold_Poole8.jpg

 

Harold_Poole9.jpg

 

Harold_Poole10.jpg

 

Harold_Poole11.jpg

 

Harold_Poole12.jpg

 

Harold_Poole14.jpg

 

Harold_Poole15.jpg

 

Harold_Poole16.jpg

 

Harold_Poole18.jpg

 

Harold_Poole19.jpg

 

Poole_teraz.jpg