Biografia jednego z najlepszych kulturystów na świecie, Flexa Wheelera.


Ken FLEX Wheeler


Urodzony: 23.08.1965
Wzrost: 179 cm
Waga startowa: ~105kg (232 lbs)
Waga po za sezonem: ~112 kg (247 lbs)
Obwód ramienia: 56 cm (22" inches)
Kraj: USA
Miejsce urodzenia: Fresno (California)
Miejsce zamieszkania: Los Angeles
Pseudonim: "FLEX" ; "Sultan of Symmetry"


NAJWIĘKSZE SUKCESY:
Mr. Olympia: 2 miejsce - 1993, 1998, 1999, 3 miejsce - 2000, 4 miejsce - 1996, 7 miejsce - 2002
Arnold Classic: 1 miejsce - 1993, 1997, 1998, 2000, 2 miejsce - 1995, 1996

Night of the Champions 1996: 1 miejsce
Ironman Invitational: 1 miejsce - 1993, 1995, 1996, 1997, 1998, 2 miejsce - 2000, 3 miejsce - 2003
 
BIOGRAFIA:


Flex Wheeler jako młody chłopak chciał jakoś spożytkować swój młodzieńczy zapał, więc postanowił zapisać się i trenować sztuki walki. Miał wtedy 13 lat i już wtedy w ramach treningu karate  zaczął podnosić ciężary. Szło mu tak dobrze, że po niedługim czasie wypatrzył go trener  siłowni mówiąc, że dostrzega w nim ogromny potencjał.

Flex dotąd skupiał się na dolnej połowie ciała, ale za namową trenera zaczął trenować całe ciało. Trenował z tą samą intensywnością co jego dolną połowę. na początku nie zdawał sobie sprawy z tego, jak ważny dla rozwoju mięśni jest odpoczynek i dlatego jak większość zapaleńców rzucił się na ciężary i wykonywał serię za serią i ćwiczenie za ćwiczeniem. Efektem tak intensywnych treningów był oczywiście stan ciągłego przetrenowania. Gdy zrozumiał rolę regeneracji w procesie rozwoju ciała, jego mięśnie zaczęły rosnąć w szybkim tempie. Trener łapał go notorycznie na ciągłym prężeniu (ang. Flexing) to stad zrodził się jego pseudonim.
 
Flex nabierał masy i taka atletyczna budowa ciał pomogła mu w grze w futboll amerykański. Jednak marzeniem Flaxa było zostanie zawodowym kulturystą. Ken skupił cały swój wysiłek na pozostaniu profesjonalnym kulturysta. Bardzo szybko , Flex wybił się na szczyt świata bodybuildingu i zaczął wygrywać lokalne zawody, co zaskutkowało zdobyciem pierwszego miejsca na Mistrzostwach Kalifornii w roku 1989.

Omal jego kariera się skończyła gdy w połowie lat 90 uległ niemal śmiertelnemu wypadkowi samochodowemu, który powinien sparaliżować go do końca życia..Zamiast tego zaczął wszystko od nowa odrzucając w zapomnienie nieludzki ból i przygnębiające opinie lekarzy, aby odbudować się do poziomu mistrza.

Na początku 1997 roku Flex zdobył potrójną koronę, po zwycięstwach w Ironman, Arnold Classic i San Jose Vlassic. Udowodnił tym, że jest jednym z najlepszych zawodowych kulturystów i zdobył zaszczytny pseudonim "Sułtana Symetrii".
Arnolda Schwarzeneggera wtedy powiedział o nim " jeden z najwspanialszych kulturystów jakich kiedykolwiek widziałem"

Potem jeszcze czterokrotnie wygrywał zawody Arnold Classic, ale nie udało mu się jeszcze wygrać Mister Olimpia. Najbliższy tego był w 1998 roku, gdy po zakończeniu kariery przez Doriana Yatesa już przez zawodami wszyscy przyznawali mu I miejsce, ale jego plany pokrzyżował zupełnie niespodziewanie dla wszystkich Ronnie Coleman, który rok wcześniej był dopiero 9-ty, ale przez te następne 12 miesięcy przygotował znakomitą sylwetkę i wygrał, zgarniając sprzed nosa Flexowi statuetkę Sandowa. Wheeler nie traci nadziei, że kiedyś w końcu wygra Mister Olimpia, gdyż twierdzi, że tak samo jak wino im jest starszy, tym jest lepszy, ale w 2000 roku był dopiero trzeci, za Colemanem i Levronem. W tym samym roku przeszedł na sportową emeryrurę.
Rady Flexa

1. Kluczem do sukcesu jest ciężka praca, a samozadowolenie jest wrogiem postępu
2.Na każdym treningu rób 4 ćwiczenia po 4 serii
3. Zacznij od 10-20 powtórzeń, a potem zwiększaj ich ilość, w miarę wzrostu Twojej formy
4. Na początku największą uwagę przykładaj do techniki wykonania ćwiczenia, a nie do ilości powtórzeń w serii, aż prawidłowo opanujesz wykonywanie ćwiczenia
5. Niezbędnym uzupełnieniem treningu brzucha jest trening wydolnościowy, jeśli chcesz wypracować wyraziste, dobrze wyrzeźbione mięśnie brzucha. Zacznij od 45 minut i wydłużaj trening wydolnościowy do 60-90 minut.
6. Codzienny trening przez 16 tygodni będzie zbyt wyczerpujący dla większości z Was, dlatego proponuję trenować przez 9 tygodni przed zawodami i robić 4 treningi w tygodniu
7. bardzo ważną sprawą przy rozwoju brzucha jest dieta, a więc unikaj smażonych potraw, nasyconych kwasów tłuszczowych, kalorii pochodzących z tłuszczu i cukru oraz potraw z wysoką zawartością sodu. Jedz małe posiłki co 3 godziny, by przyspieszyć przemianę materii i zapwewnić organizmowi stały dopływ białka
8. Wyciskania z dużym ciężarem są ważne dla rozwoju masy barków, ale żeby wyrównać braki w rozwoju barków trzeba wykonywać ćwiczenia izolowane typu unoszenia ramion bokiem
9.  Wykonywanie najpierw ćwiczeń izolowanych sprawia, że można później stosować mniejsze ciężary w ćwiczeniach złożonych, takich jak wyciskanie, przy zachowaniu takiego samego efektu dla mięśni, jak stosowanie dużych ciężarów, ponieważ mięśnie zostały wcześniej zmęczone. Pozwala się w ten sposób na odpoczynek stawom i ścięgnom.
10.Robienie serii po 60 powtórzeń przy unoszeniu ramion bokiem w górę stojąc daje podobny efekt jak superserie - fantastyczne napięcie i przekrwienie mięśni. Wykonanie serii z tak dużą ilością powtórzeń wymaga jednak dużej dyscypliny, by przekroczyć granicę bólu. jest to po prostu wykańczające

Przez wielu fachowców w 1999 roku na Olympii wyglądał najlepiej w karierze.


Tutaj o włos przegrywa z Ronnim Colemanem