Karl Norberg – człowiek o największej naturalnej sile.

 

Artykuł ten skierowany jest przede wszystkim do młodych adeptów sportów siłowych „wychowanych” w cywilizacji XXI wieku, którym wydaje się, że współczesny sport już nawet na poziomie amatorskim nie może istnieć bez wspomagania i olbrzymie ciężary oraz masa zawsze muszą być wytworem głównie chemii, a nie genetyki i ciężkiego treningu!!!

 
Gdy mowa o kulturystyce naturalnej, rozumiem, że chodzi o sport w którym nie bierze się dopingu. Można osiągnąć „naturalną” siłę, trenować z ciężarami i polegać na dobrej diecie oraz własnej naturalnej zdolności do nabierania siły.
 
Jeśli zaś chodzi o ludzi obdarzonych naturalną „czystą – chamską” siłą, to mam na myśli osoby, które nigdy nie ćwiczyły ze sztangą czy hantlami.
 
Chcę przedstawić wam sylwetkę Szweda Karla Norberga ur. w 1893 z San Francisko, który bez wątpienia miał najnaturalniejszą siłę i najpotężniejszą sylwetkę, jaką kiedykolwiek posiadał nie trenujący człowiek.
 
Jego nadludzka siłą była wynikiem wyjątkowej genetyki i bardzo ciężkiej pracy fizycznej, przy wycinaniu lasu, w tartakach i na kolei.
 
W wieku 47 lat ważył 125 kg przy wzroście 175 cm, obwód bicepsa – 47,5 cm, przedramiona 42,5 cm, nadgarstki 22,5 cm. Trening siłowy rozpoczął dopiero tuż przed 50- tką. W wieku 73 lat wycisnął na ławce 230 kg. „Wielki Szwed” Karl swoją niewiarygodną, naturalną siłę w dużej mierze odziedziczył po ojcu, który zdobył tytuł najsilniejszego człowieka w Szwecji, gdy jako jedyny podniósł na plecach dorosłego konia.
 
Karl Norberg:
Karl2.jpg
 
W roku 1940 do San Francisko przyjechał legendarny John Grimek – czołowy wówczas kulturysta i ciężarowiec (startował nawet na Igrzyskach Olimpijskich). Grimek dał pokaz pozowania i podnoszenia ciężarów. Gdy nagle...... zgromadzeni kibice zaczęli wołać, że na widowni jest człowiek, który dorównuje mu siłą i pytali czy może się Grimek_napis.jpgz nim zmierzyć. Grimek jako członek reprezentacji olimpijskiej USA w podnoszeniu ciężarów, był pewien swojej siły i dobrej techniki i przyjął wyzwanie. Gdy na scenę wszedł Karl na sztandze było 120 kg. Podszedł do niej ugiął przedramiona i bardzo łatwo wycisnął ciężar nad głową PODCHWYTEM, surową siłą, bez żadnej   techniki, ku głośnym wiwatom tłumu. Oczywiście Grimek czuł, że musi mu dorównać, więc wykonał dokładnie to samo. Następnie dokładano do sztangi co kolejkę 5 kg, aż ciężar doszedł do 135 u Karla i 140 u Grimka. Grimek wygrał ten pojedynek i jako ciężarowiec zachowałJohn_Grimek2.jpg twarz. Weźmy jednak pod uwagę, że był w kwiecie wieku i miał za sobą lata doświadczeń jako ciężarowiec, a Karl za miesiąc miał skończyć 48 lat i w życiu nie odbył treningu technicznego ze sztangą i hantlami. Dał zatem jeden z najwspanialszych pokazów czystej, pierwotnej siły, dlatego często określany jest jako człowiek o największej naturalnej sile. Potrafił również np.: chwycić w ręce 50 kilogramowe worki mąki i wyciągnąć ramiona na bok. Nawiasem mówiąc, Karl zachował swoją sylwetkę, siły witalne, a przede wszystkim siłę fizyczną do końca życia.
 
W 1975 roku w wieku 82 lat został dokładnie zmierzony wzdłuż i wszerz. 
Oto wyniki:
Waga: 127 kg
Biceps: 47,5 cm
Klatka: 127,5 cm
Przedramiona: 42,5 cm
 
Pomimo ciężkiej ciężkiej kontuzji barku, operacji prostaty i cukrzycy w swoje 82 urodziny wyciskał na ławce 157,5 kg.
 
Karl_Norberg2.jpg
 

Niech będzie z Wami siła i honor!