Spożywanie zalecanych produktów przed treningiem aerobowym wspomoże spalanie tłuszczu i przyczyni się zachowania wypracowanej masy mięśniowej.

 

Kulturyści powinni odbywać przynajmniej dwa 30 minutowe treningi aerobowe w tygodniu, w celu poprawy wydolności organizmu-płuc, układu sercowo-naczyniowego i spaleniu zbędnych kalorii. Nie należy jednak przesadzać z treningiem tego typu, gdyż ma on wpływ na rezultaty treningów masowych – może zakłócić proces budowania mięśni. Gdy celem jest spalenie nadmiaru tkanki, można trenować nawet pięć razy w tygodniu.
 
Wiadomo powszechnie, iż trening aerobowy najskuteczniejszy jest na czczo. Wtedy energia potrzebna do treningu pobierana jest z zapasów tłuszczowych organizmu. Im więcej węglowodanów jest aktualnie w krwiobiegu, tym mniej tłuszczu jest spalane. Jeśli zdecydujesz się na trening w krótkim czasie po jedzeniu, energia będzie pochodziła z dopiero co spożytego posiłku. Dlatego trening aerobowy jest najskuteczniejszy rano, przed śniadaniem. Nocny post sprawia, że we krwi nie ma węglowodanów i powoduje, że energia pochodzi ze spalania tłuszczu.
 
Spalanie tłuszczu może być jeszcze większe, gdy przed treningiem dostarczymy organizmowi aminokwasów – podstawowego budulca białka w ilości około 5 gram, najlepiej BCAA, lub 10-20 gram czystych białek serwatkowych – najlepiej hydrolizat. Należy zwrócić uwagę, aby spożywany produkt nie zawierał węglowodanów ani tłuszczów.
 
Podczas treningu aerobowego pijemy przede wszystkim wodę. Długodystansowi biegacze często popijają napoje energetyzujące, lub izotoniczne, ale gdy głównym celem treningu jest spalanie tłuszczu nie są one wskazane. Składniki odżywcze w nich zawarte są szybko wchłaniane przez organizm, który zaczyna od razu ich używać do wytworzenia energii, a proces spalania tłuszczu ulega spowolnieniu.
 
Gdy pracujesz nad rozwojem mięśni i spaleniem tkanki tłuszczowej najlepszym sposobem jest woda.
Zapewnia ona odpowiednie nawodnienie organizmu, co pomaga w późniejszej regeneracji, oraz wspomaga proces wypłukiwania toksyn z organizmu.
 
Po treningu jedz produkty bogate w białka. Trening aerobowy może doprowadzić twój metabolizm do stanu katabolicznego, a dostarczenie odpowiedniej dawki protein temu zapobiega. Korzystnym produktem są białka serwatkowe i białka jajek. Po treningu przyda się dostarczyć organizmowi troczę węglowodanów, ale najlepiej dopiero po upływie 90 minut od zakończenia ćwiczeń. Węgle powodują podwyższenie się poziomu insuliny, co może osłabić działanie hormonów powstałych podczas treningu , które są odpowiedzialne za spalanie tłuszczu. Po 90 minutach można spożywać węgle, korzystne są zwłaszcza takie produkty jak płatki owsiane, chleb żytni itp. 40-80 g węglowodanów należy łączyć z pełno białkowymi produktami jak wołowina i inne mięsa, lub jaka. Tak skomponowany posiłek powoduje mniejszy skok poziomu insuliny, co jest kluczowym warunkiem nastąpienia efektu spalania tłuszczu po treningu aerobowym.
 
TRENING AEROBOWY:
PRZED: 5 g aminokwasów, lub 10-20 g serwatki
PODCZAS: woda
TUŻ PO: białko serwatkowe i białko jajek
PÓŹNIEJ: 40-80 g wolno spalanych węglowodanów
 
Niech będzie z Wami siła i honor !