Spróbujemy wytłumaczyć o jakich porach powinniśmy zażywać suplementy.1. Amerykańscy naukowcy udowodnili iż bardzo ważne jest by spożyć porcję odżywki białkowej na 1.5 - 2 godziny przed treningiem, ale nie powinno to być białko serwatkowe które jest szybko wchłaniane przez nasz organizm. Powinieneś zastosować białko jajeczne, sojowe lub mleczne, które dzięki swojej dłuższej przyswajalności będą dłużej dostarczać aminokwasy do naszego organizmu. Taki stały dopływ aminokwasów zmniejsza katabolizm mięśni, który następuje podczas intensywnego treningu.

2. Jak wiemy węglowodany szybko przyswajalne dostarczają w bardzo szybkim czasie dużej dawki energii, lecz musimy zwrócić uwagę na to by nie przesadzić. Trzeba zwrócić uwagę na to czy przed treningowa dawka węgli nie jest poprzedzana sporym posiłkiem węglowodanowym. Dostarczanie kolejnej dawki węglowodanów może prowadzić do odkładania się tkanki tłuszczowej.

3. Aminokwasowy trik. Otóż rozkład białek mięśniowych na aminokwasy powoduje jednocześnie wzrost stężenia wolnych kwasów tłuszczowych (FFA) we krwi. Podwyższony poziom FFA to sygnał dla mózgu, że rozkład białek mięśniowych jest już niepotrzebny i należy go przerwać. Jeśli więc dostarczymy organizmowi przed treningiem duże dawki BCAA i glutaminy, to wywołamy wzrost poziomu wolnych kwasów tłuszczowych we krwi i w ten sposób „oszukamy” organizm, gdyż mózg wyśle sygnał do zahamowania rozkładu białek mięśniowych na długo przed momentem jego potencjalnego wystąpienia.


Cykl na masę

- 90–120 minut przed treningiem napój wysokobiałkowy (20–30 g białka) z mieszaniny białek, ale bez białka serwatkowego.
- 15 minut przed treningiem aminokwasy rozgałęzione w płynie lub rozpuszczone w wodzie, na poziomie: L- leucyna i L-walina (po 3000–3500 mg), L-izoleucyna – 1000 mg) plus glutamina (3000–3500 mg) plus aminokwasy niezbędne (10 tabletek).
- Zaraz po treningu węglowodany proste w płynie (15–20 g) plus aminokwasy rozgałęzione w płynie lub rozpuszczone w wodzie, na poziomie: L- leucyna i L-walina (po 4000–4500 mg), L- izoleucyna – 1500 mg) plus glutamina (5000–5500 mg) plus aminokwasy niezbędne (10–15 tabletek).
- 20–30 minut po treningu odżywka z izolatu białka serwatkowego (30–50 g białka) z węglowodanami (20–30 g węglowodanów złożonych).
- 2 godziny po treningu posiłek wysokobiałkowy.

Źródło: Extralarge