Trening i dieta dla rzeźby.

Andreas Munzer wspaniały kulturysta, który swoje największe sukcesy osiągał w połowie lat 90-tych. Znany był ze swojej niezwykłej rzeźby i widocznych dzięki temu prążków na mięśniach. Przyjrzyjmy się w jaki sposób to osiągał.

Trening i odżywianie Munzera

„Najważniejszą sprawą jest stosowanie ciężaru, który pozwoli Ci wykonać dobrych 8 powtórzeń. Następnie przy asyście partnera, spróbuj wykonać dodatkowe 2-3 powtórzenia dla osiągnięcia liczby 11-12. Nie zwracaj uwagi na wielkość obciążenia. Stosuj odpowiednie dla siebie ciężary intensywnie pracuj mięśniami.”

„Lubię czasem jednego treningu skupiać się nad jedną częścią ciała, gdyż wtedy wiem, że wyciskam z niej 100%, czego nie mogłem osiągnąć, gdybym pracował też nad innymi. Tego samego dnia wieczorem przychodzę do siłowni, by intensywnie pracować nad kolejną częścia ciała
Nie wszyscy chcą lub mogą zostać poważnymi kulturystami. Albo też nie ma czasu trenować dwa razy dziennie sześć dni w tygodniu. Można jednak osiągnąć wspaniałe rezultaty trenując raz dziennie, 3-4 razy w tygodniu.
Spożywanie posiłków pięciokrotnie w ciągu dnia jest ważne dla zapewnienia organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Trzeb spożywać odpowiednią ilość białka. Uważam, że idealną dawką jest 4 g białka na każdy kilogram wagi ciała. Białka spożywam w postaci białek jaj, indyka, piersi z kurczaka, chudego sera i proszku białkowego.
 Źródłem węglowodanów są ziemniaki, ryż, owsianka i warzywa. Nie jadam dużo owoców i unikam rafinowanego tłuszczu. Wypijam 8-10 litrów wody dziennie. Do wody dodaje magnez, aby upewnić się, że pobór tego minerału bilansuje się z potasem i sodem ukrytym w żywności.
Jeśli chodzi o dodatki, stosuję multiwitaminy i witaminy wrtaz z aminokwasami. Biorę dodatkowo witaminę A i cynk.”

Trening dla głębokich wcięć

„Moje wcięcia wynikają nie tyle z uwarunkowań genetycznych, co z treningu oraz diety. Nie należę do tych kulturystów "ostatniej chwili”, którzy zwiększają intensywność treningów kilka miesięcy przed zawodami. Jestem całorocznym kulturystą. Trenować należy bardzo intensywnie. Nie jest istotne czy potrafisz unieść 150 kilogramów. Skup się na intensywną pracą mięśni przy odpowiednim dla ciebie ciężarze. Wykonaj dodatkowe 2-3 powtórzenia powyżej granic wytrzymałości stanowi to subtelną  różnicę pomiędzy kulturystą a mistrzem.”

Trening Andreas Munzer