Pytanie „jakie odżywki powinienem stosować aby zmaksymalizować przyrosty" z pewnością znajduje się wśród najczęściej zadawanych przez adeptów sportów siłowych.

 

 Większość kulturystów po miesiącach ciężkiego treningu, który daje niewielkie postępy, bardzo chce się dowiedzieć, co robić, aby maksymalnie zwiększyć masę mięśni.

 Oczywiście najpopularniejsze są odżywki białkowe, które na pewno pomagają w treningu. A co z odżywkami aminokwasowymi? 
 
BCAA stosują niemal wszyscy sportowcy, ponieważ wiedzą jak duże korzyści płyną, podczas ich stosowania. Po zażyciu BCAA poczujemy w 100% każdą wydaną na ten suplement złotówkę.
 
Do najbardziej oczywistych korzyści ze stosowania odżywek aminokwasowych należy uwalnianie hormonu wzrostu z tylnego płata przysadki, co prowadzi do zwiększenia beztłuszczowej masy ciała. Ta koncepcja ma źródło w badaniach trzech grup naukowców. Ze wszystkich tych badań wynika, że spożywanie wolnych aminokwasów zwiększa stężenie hormonu wzrostu we krwi. Jest to istotne, ale nie na tym zagadnieniu skupia się uwaga większości badaczy.
 
Zidentyfikowano swoiste aminokwasy, które mają zdolność do poprawy sprawności zwane aminokwasami o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA) ze względu na budowę cząsteczki. Są to: leucyna, izoleucyna i walina.
 
BCAA mogą być bezpośrednio wykorzystane przez mięśnie szkieletowe w procesie zwanym utlenianiem. W wyniku utleniania BCAA powstaje związek bogatoenergetyczny, zwany trifosforanem adenozyny (ATP), który umożliwia czynności fizyczne. Tak więc BCAA dostarczają energii podczas treningu.
 
Nie jest to jednak tak proste, jak się wydaje. Tempo utleniania BCAA zwiększa się wraz ze wzrostem intensywności treningu. Im ciężej ktoś trenuje, tym więcej BCAA się utlenia. Problemy zaczynają się podczas intensywnego treningu, kiedy stężenie BCAA we krwi się zmniejsza. W takim przypadku organizm zużywa tkankę mięśniową, w celu zdobycia tych aminokwasów i przerobienia ich na związki bogatoenergetyczne. Tak, to prawda. Wasze mięśnie są katabolizowane — odzierane z białek, stają się mniejsze i słabsze, choć tak ciężko pracowaliście nad ich budową. Tym bardziej zaleca się przyjmowanie tuż przed treningiem BCAA aby ochronić włókna mięśniowe przed niekorzystnym procesem katabolizmu
 
jesc_BCAA.jpg
 
 
Aminokwasy ponadto pomagają w utrzymaniu koncentracji. Tryptofan pomaga w tworzeniu się w mózgu związku chemicznego, zwanego serotoniną. Jest ona neuroprzekaźnikiem, który sprawia, że czujecie się słabi, zmęczeni i zniechęceni. Innymi słowy, jeśli ciężko trenujecie, to wasz mózg nie potrzebuje dużych ilości tryptofanu.
 
Jednak tryptofan konkuruje z BCAA, jeśli chodzi o wnikanie do mózgu i stosunek tryptofanu do BCAA we krwi często wpływa na wasz nastrój. Problemy zaczynają się podczas intensywnego treningu, który jest chlebem powszednim kulturystów. 
 
Podczas intensywnego treningu stosunek tryptofanu do BCAA we krwi zmniejsza się, gdyż mniej BCAA znajduje się w krążeniu. Kiedy ta równowaga przesuwa się w kierunku tryptofanu, większe jego ilości mogą przeniknąć do mózgu i spowodować uczucie osłabienia. Temu właśnie działaniu przypisuje się wywoływanie ogólnego zmęczenia podczas wysiłku - wszechogarniającego uczucia słabości.
 
Chyba już wiecie, dokąd to wszystko zmierza. Jeśli uda się zwiększyć stężenie BCAA we krwi wskutek stosowania odżywek z aminokwasami, to teoretycznie możliwe jest utrzymanie stosunku tryptofanu do BCAA na takim poziomie, że opóźni się przenikanie tryptofanu do mózgu. 
 
Mówiąc krótko, odżywki zawierające BCAA mogą pomóc w koncentracji i skupieniu przez dłuższe okresy treningu. Oczywiście nie ma problemu, jeśli trenuje się przez 30 minut. Jednak dla większości kulturystów odżywki zawierające aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach są kluczem do dłuższego i cięższego treningu. Ponadto BCAA bardzo skutecznie stymulują syntezę białek i są rewelacyjnym źródłem łatwo dostępnej energii dla zasilenia procesów powstrzymujących katabolizm w mięśniach, czyli rozkład mięśni.
 
BCAA to bardzo ważne aminokwasy, których nie powinno zabraknąć w diecie każdego sportowca, który myśli o osiąganiu rezultatów. BCAA to trzy aminokwasy leucyna, walina, izoleucyna, które należy spożywać w formie suplementów diety dla sportowców. Są to tak zwane aminokwasy rozgałęzione.
 
Pamiętając o tym, dajcie szansę dobrze zbilansowanym odżywkom zawierającym aminokwasy. Bądźcie swoim własnym laboratorium. Oceńcie, czy jest jakaś różnica, jeśli chodzi o waszą sprawność i zdolność do odczuwania zmęczenia (jestem pewien, że jest). Co może się stać najgorszego? Wyrzucicie nieco pieniędzy. A co najlepszego? Znajdziecie coś, co rzeczywiście może zwiększyć skuteczność treningu!